Where to Go Tonight: The Bar & Club Scene This Week

Your handy guide to the metro’s hottest gigs and parties.

(SPOT.ph) Check out this week’s must-watch gigs and most happening parties at the metro’s hippest night haunts:

Browse through SPOT.ph’s gig guide gallery. Click for more.

 

To see gig and event schedule listings by day, go to the next page.

 

THE BAR SCENE THIS WEEK

Wednesday, October 5

Mayonnaise at Saguijo

19 East - MYMP, 9 p.m.

Bagaberde Grill and Bar -  Juris and Drizzle, 8 p.m.

Izakaya - Dojo Wednesday hosted by Jec Cantillon, 5 p.m.

Saguijo - Mary Moon Productions with Archipelago, Bagetsafonik, Don’t Forget Clementine, Hansom, The Pull-It Surprise, The Royal, Sam Monzon, and Tonight We Sleep, 9 p.m.

The Establishment - Diva Wednesdays featuring DJs Aryan Magat and Lucio Pua, 9 p.m.

Thursday, October 6

19 East - Freestyle, 9 p.m.

Bagaberde Grill and Bar - Six Part Invention, 8 p.m.

Izakaya - Kiss Kiss Bang Bang featuring music by DJs Euric, Toby, Julio V, Paco Gun, and special guest DJs, 10 p.m.

M Cafe - So What? Thursdays, 10 p.m.

Route 196 - STAGG Awards, 9 p.m.

Saguijo -Toll Gate Productions "Foo Fighters Night" with Banat Boys, Chris Cantada, Circa, Lochness, Mayonnaise, Pitik, and Soapdish, 9 p.m.

The Establishment -  Thursday Grind featuring DJs Brian Cua and Toy Armada. Hosted by Trixie Orobia and RJ Mariano, 9 p.m.

Friday, October 7

19 East - South Border, 9 p.m.

B-Side - Mayday! Mayday! featuring Pupil, Up Dharma Down, Itchyworms, Sandwich, Padicab, Twisted Halo, Ebe Dancel, and more, 6 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Side A and Sk8s, 8 p.m.

B-Side - Mayday! Mayday! featuring Pupil, Up Dharma Down, Itchyworms, Sandwich, Padicab, Twisted Halo, Ebe Dancel, and more, 6 p.m.

Izakaya -  Kamikaze Fridays featuring DJs Alex Wong and Merms Dabu, plus guest DJs playing Hip Hop mashup tunes, 10 p.m.

M Cafe - Got Soul Fridays featuring DJ Kristian Hernandez and guest DJs, 9 p.m.

Route 196 - Love One Another Studios at Route 196: Halik Ni Gringo and more, 9 p.m.

Saguijo - The Foundation Hip-Hop Night with Anygma, Audible MCs, Eman Garcia, Lyrically Deranged Poets (LDP), People’s Future, RBTO, and more, 9 p.m.

The Establishment - Friday Fiasco featuring DJ Travis Monsod, DJ Funk Avy, DJ Kat, DJ Lexi, and guest DJs on rotation, 9 p.m.

Saturday, October 8

Turbo Goth at B-Side

19 East - Sandwich and General Luna, 9 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

B-Side - Project Audio High featuring Chillitees, Turbo Goth, Good Leaf, and Gaijin, 9 p.m.

Chihuahua Mexican Grill - Salsa Project Saturdays with a free 30-minute lesson for beginners, 10 p.m.

Izakaya - Sake To Me Baby featuring DJ Steal and Mixtress DJ Nina, 10 p.m.

Route 196 - Powerball at Route 196: Oremuz, Mortal Grudge, Downgrave Souls, Dreign, Mass Defect, Mara, Sucket Seven, Legion, Soul Incinerator, and Painscale, 9 p.m.

Saguijo - Red Ninja x I-Scream with Curbside, Kapnobatai, Lions and Acrobats, Paranoid City, Not Applicable, Pitik, Soju, and Typecast, 9 p.m.

The Establishment - Mode Prive Saturdays featuring DJs Alex Pain, JC Sandejas, Carlo, Nampu, and Pat Po, 10 p.m.

Sunday, October 9

19 East - Comedy Cartel featuring Alex Calleja and Tim Tayag, 10 a.m.

Chihuahua Mexican Grill - Hangover Sundays - Enjoy playing Monopoly, Scrabble, Chess, Backgammon, Taboo, UNO, Dominoes, Poker, Whist, and Pusoy Dos while listening to some good music, 2 p.m.

M Cafe - Sunday Jazz Brunch featuring some of the country’s best jazz artists playing smooth rhythms and cool Jazz, 10 a.m.

Monday, October 10

19 East -  True Faith, 9 p.m.

Izakaya - Moshi Moshi Mondays featuring music by DJ Buzz, Mr. Markus and Ron, 5 p.m.

Route 196 - Soniclogo.Tv presents Jumpstart! Lineup to be announced, 9 p.m.

Tuesday, October 11

Bagaberde Bar and Grill - MYMP, 8 p.m.

Izakaya - Live Tuesday Nights featuring Guji Lorenzana, Paolo Bediones, Janjay Coquilla, Cookie Taylo, and other surpise guests every week, 5 p.m.

Route 196 - Spotlight Production at Route 196: lineup to be announced, 9 p.m.

Saguijo - Mondo presents Kitchie Nadal, Pedicab, The Pin-Ups, Rivermaya, and Stereodeal, 9 p.m.

The Establishment - Fidelity Tuesdays featuring DJ Steven Love and DJ Arra Pascual, 10 p.m.

 


THE CLUB SCENE THIS WEEK

Wednesday, October 5

7th High - Singles Night and VIP Party featuring DJ Nina Saputil, 10 p.m.

Manor - Wicked Wednesdays featuring DJ Acidburn and DJ Ace Ramos with "Hype Man of the Year," MC Paolo, 10 p.m.

Opus - Bella: Glamour in the Mix featuring a digital photo exhibit by Jervy Santiago and Jojit Lorenzo. Plus, music by guest DJs B-Stang and P-Jay with DJ Buzz, 9 p.m.

Republiq - Wild Wednesdays featuring DJs Mark Nicosia, Euric, and Funk Avy, 10 p.m.

Robot - Robo Booty Wednesdays featuring Dubkity and Alley Kat, 10 p.m.

Thursday, October 6

Amber Ultralounge - Burlesque Thursdays featuring DJ Nina Saputil, 10 p.m.

Bliss UltraClub - Model’s Closet Thursdays featuring DJ Chinaman,DJ Lime, DJ Ace Ramos, DJ Richard with guest DJs, 10 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Cafe Mondial - Good Stuff Thursdays featuring DJs Alex Wong, Merms Dabu, and special guest DJs, 10 p.m.

Excess Superclub - Nasty Thursdays featuring DJs Funk Avy and Ron, 10 p.m.

Guilly’s Island - Thirsty Thursdays featuring DJ Pitbull, DJ Ariel, DJ Rhon, DJ Kimura, and MC Ronthug, 10 p.m.

Opus - Groove Thursdays featuring DJs Gogo and Angelo De Dios, 10 p.m.

Robot - Banzai Thursdays featuring disco, indie, soul, classics, motown, and hip hop tunes, 10 p.m.

Friday, October 7

7th High - Heaven Fridays featuring DJs  Euric, Paco, Maps, Marlon, and Switchtrik on rotation, 10 p.m.

Eivissa Superclub - Potion Fridays featuring DJs Marvin, Markie Madness, and Jet. Plus, MC BiggBeats and LJ Ryan, 10 p.m.

Excess Superclub - Filthy Fridays featuring DJ Big Boy with MC Tiu, 10 p.m.

Fiamma - Fresh FridaysFour-Peat Friday edition, 10 p.m.

Guilly’s Island - T.G.I.F: Thank Guilly’s It’s Friday - Buy one take one on beers from 6 p.m. to 12 midnight, 10 p.m.

Jill’s - DecaDance featuring Boyet Almazan, 10 p.m.

Lounge - Sinful Friday, 10 p.m.

Manor - Jive Fridays featuring DJs Mark Nicosia, Bad Boy Jeff, Ronian Poe, and Acid Burn plus MC Paolo on the mic, 10 p.m.

Opus - Uber Disko Fridays featuring guest DJs every week playing house music and dance anthems, 10 p.m.

Republiq - Smart Netphone party featuring DJ E-Man and Bigboy with the Cali Swag District, 10 p.m.

Saturday, October 8

7th High - Indulgence Saturdays featuring DJs Buzz, Funk Avy, and Ron, 10 p.m.

Excess Superclub - Saturday Xscape, 10 p.m.

Kyss - Saturday Hysteria featuring Styles DJs on rotation with MC Paolo, 9 p.m.

Lounge - Scandalous Saturday featuring DJ/MC Shorty and resident DJ Raffy, 10 p.m.

Manor - Saturday Supreme featuring DJ Buzz, DJ Slick J, DJ Carlo A, DJ Ace Ramos, and guest DJs with MC Bo, 10 p.m.

Republiq - Pure featuring Marc Naval, Martin Pulgar, Chewy Ramos, and guest DJs, 10 p.m.

Robot - Doyobi Saturdays featuring DJ Wreck-One and  Switchtrik, plus guest DJs, 9 p.m.

Monday, October 10

Opus - Industry Mondays hosted by Robby Carmona, 10 p.m.

Robot - Jam Mondays featuring Guji Lorenzana and Janjay Conquilla plus special guests, 10 p.m.

Tuesday, October 11

Opus - Retro Love featuring Boyet Almazan, 10 p.m.

 

For more events, check out SPOT.ph’s calendar.

Tell us your #feels!

Win
Yum
LOL
WTF
0
Total votes
View more stories tagged ""

Read more stories about

Comments

Latest Stories

Load More Stories

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Get the latest updates right in your inbox!