Where to Go Tonight: The Bar & Club Scene This Week

Your handy guide to the metro’s hottest gigs and parties.

(SPOT.ph) Check out this week’s must-watch gigs and most happening parties at the metro’s hippest night haunts:

Browse through SPOT.ph’s gig guide gallery. Click for more.

 

 

To see gig and event schedule listings by day, go to the next page.

 

THE BAR SCENE THIS WEEK

Wednesday, October 12

Flying Ipis at B-Side

19 East - MYMP, 9 p.m.

Bagaberde Grill and Bar -  Juris and Drizzle, 8 p.m.

Izakaya - Dojo Wednesday hosted by Jec Cantillon, 5 p.m.

Route 196 - Noli Aurillo at Route 196, 9 p.m.

Saguijo - Play4Serve with Imago, Sandwich, and more, 9 p.m.

The Establishment - Diva Wednesdays featuring DJs Aryan Magat and Lucio Pua, 9 p.m.

Thursday, October 13

19 East - Freestyle, 9 p.m.

B-Side - Hello, Hope featuring The ButcherCons, Paranoid City, Flying Ipis, Faintlight, IndayBote, The Strangeness, Mount Analogue, and Electric Princess, 9 p.m.

Bagaberde Grill and Bar - Six Part Invention, 8 p.m.

Izakaya - Kiss Kiss Bang Bang featuring music by DJs Euric, Toby, Julio V, Paco Gun, and special guest DJs, 10 p.m.

M Cafe - So What? Thursdays, 10 p.m.

Saguijo -The Pop Shoppe! with The Bernadettes, The Camerawalls, Dream Carousel, The Gentle Isolation, The Snickets, and Your Imaginary Friends, 9 p.m.

The Establishment -  Thursday Grind featuring DJs Brian Cua and Toy Armada. Hosted by Trixie Orobia and RJ Mariano, 9 p.m.

Friday, October 14

19 East - South Border, 9 p.m.

B-Side - Breaking Rule No. 11: Change A Social Project featuring performances by Beatbox Philippines, Mayonnaise, Flying Ipis, AMT, Halibas, and Siadina. Plus, screening of Jim Libiran’s Happyland, 7:30 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Side A and Freestyle, 8 p.m.

Izakaya -  Kamikaze Fridays featuring DJs Alex Wong and Merms Dabu, plus guest DJs playing Hip Hop mashup tunes, 10 p.m.

M Cafe - Got Soul Fridays featuring DJ Kristian Hernandez and guest DJs, 9 p.m.

Route 196 - Attraction Reaction at Route 196, 9 p.m.

Saguijo - Medisina Night, 9 p.m.

The Establishment - Friday Fiasco featuring DJ Travis Monsod, DJ Funk Avy, DJ Kat, DJ Lexi, and guest DJs on rotation, 9 p.m.

Saturday, October 15

The Charmes at Saguijo

19 East - Juris, 9 p.m.

B-Side (inside) - Mod & Soul All Night Dance Party featuring Shane Cosgrove, Papamod, Twice the Panic, Bea Acapulco Wong, and Major Chie. Plus, performances by Flippin Soul Stompers, Dandimites, Steady Movin Beat, Shunriderz, Fuzz, and more, 8 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

B-Side (outside) - B-Side Experiment, Soul Fillet and G bring you Eric Lau with Nights of Rizal, Justin de Guzman, J-Hoon, Red-I, Live Fillet, Nyko Maca and Gaffeira, Brigada, and PZ & B Boys, 9 p.m.

Chihuahua Mexican Grill - Salsa Project Saturdays with a free 30-minute lesson for beginners, 10 p.m.

Izakaya - Sake To Me Baby featuring DJ Steal and Mixtress DJ Nina, 10 p.m.

Route 196 - Route 196 5th Anniversary Party featuring Ebe Dancel, Johnoy Danao, Swissy, Julianne, and Abby Asistio, 9 p.m.

Saguijo - Terno Inferno with The Charmes, Encounters with a Yeti, Hidden Nikki, Musical O, Not Another Boy Band, Populardays, Sleepwalk Circus, Up Dharma Down, and more, 9 p.m.

The Establishment - Mode Prive Saturdays featuring DJs Alex Pain, JC Sandejas, Carlo, Nampu, and Pat Po, 10 p.m.

Sunday, October 16

19 East - Nina, 10 a.m.

Chihuahua Mexican Grill - Hangover Sundays - Enjoy playing Monopoly, Scrabble, Chess, Backgammon, Taboo, UNO, Dominoes, Poker, Whist, and Pusoy Dos while listening to some good music, 2 p.m.

M Cafe - Sunday Jazz Brunch featuring some of the country’s best jazz artists playing smooth rhythms and cool Jazz, 10 a.m.

Monday, October 17

19 East -  Rico Blanco, 9 p.m.

Izakaya - Moshi Moshi Mondays featuring music by DJ Buzz, Mr. Markus and Ron, 5 p.m.

Route 196 - Live at Route 196: Top Junk and more, 9 p.m.

Tuesday, October 18

Izakaya - Live Tuesday Nights featuring Guji Lorenzana, Paolo Bediones, Janjay Coquilla, Cookie Taylo, and other surpise guests every week, 5 p.m.

Route 196 - Silent Sanctuary at Route 196, 9 p.m.

Saguijo - Soniclogo.TV presents "Electronica Manila (EM) Night" with Cerumentric, FireFly Logic, Gentle Universe, Mas, Names Are for Tombstones, Silverfilter, and Single Eye Perspective, 9 p.m.

The Establishment - Fidelity Tuesdays featuring DJ Steven Love and DJ Arra Pascual, 10 p.m.


THE CLUB SCENE THIS WEEK

Wednesday, October 12

7th High - Scarlet Wednesdays featuring DJs Buzz and Jena, 10 p.m.

Kyss - Oh Kyss Me Wednesdays featuring DJs Inno Naguit, Carlo Atendido, Derty Myks, and Badboy Jeff, 10 p.m.

Manor - Wicked Wednesdays featuring DJ Acidburn and DJ Ace Ramos with "Hype Man of the Year," MC Paolo, 10 p.m.

Opus - Bella: LBA Night featuring Loooper Beat Academy faculty DJs Supreme Fist, Marie Garcia vs. Mecha Hell (dual deck set), and Mark Nicosia, 9 p.m.

Palladium - Insomnia Wednesdays featuring DJ Slickjay, DJ Regiel Orocay, and special guest DJs, 10 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Republiq - Wild Wednesdays featuring DJs Mark Nicosia, Euric, and Funk Avy, 10 p.m.

Robot - Robo Booty Wednesdays featuring Dubkity and Alley Kat, 10 p.m.

Thursday, October 13

Amber Ultralounge - Burlesque Thursdays featuring DJ Nina Saputil, 10 p.m.

Bliss UltraClub - Model’s Closet Thursdays featuring DJ Chinaman,DJ Lime, DJ Ace Ramos, DJ Richard with guest DJs, 10 p.m.

Cafe Mondial - Good Stuff Thursdays featuring DJs Alex Wong, Merms Dabu, and special guest DJs, 10 p.m.

Elements Gastrolounge - Thunder Thursdays featuring electro, dubstep, and hip hop beats by The Wildlife, 10 p.m.

Excess Superclub - Nasty Thursdays featuring DJs Funk Avy and Ron, 10 p.m.

Guilly’s Island - Thirsty Thursdays featuring DJ Pitbull, DJ Ariel, DJ Rhon, DJ Kimura, and MC Ronthug, 10 p.m.

Opus - Groove Thursdays featuring DJs Gogo and Angelo De Dios, 10 p.m.
Palladium - Brazilian Thirstday at Palladium featuring House and Brazilian music by DJs Jhony Monhol and Lady Trinity with MC Sean, 10 p.m.

Robot - Banzai Thursdays featuring disco, indie, soul, classics, motown, and hip hop tunes, 10 p.m.

Friday, October 14

7th High - Heaven Fridays featuring DJs  Euric, Paco, Maps, Marlon, and Switchtrik on rotation, 10 p.m.

Amber Ultralounge - Bonnie Bailey, 10 p.m.

Eivissa Superclub - Potion Fridays featuring DJs Marvin, Markie Madness, and Jet. Plus, MC BiggBeats and LJ Ryan, 10 p.m.

Elements Gastrolounge - Carbon Fridays hosted by Martin Atayde and Tinton Larrauri, 10 p.m.

Excess Superclub - Filthy Fridays featuring DJ Big Boy with MC Tiu, 10 p.m.

Fiamma - Fresh Fridays featuring DJs Patrick Po, Pao Abrihan, and Toons Canoy on rotation, 10 p.m.

Guilly’s Island - T.G.I.F: Thank Guilly’s It’s Friday - Buy one take one on beers from 6 p.m. to 12 midnight, 10 p.m.

Jill’s - DecaDance featuring Boyet Almazan, 10 p.m.

Lounge - Sinful Friday, 10 p.m.

Manor - Jive Fridays featuring DJs Mark Nicosia, Bad Boy Jeff, Ronian Poe, and Acid Burn plus MC Paolo on the mic, 10 p.m.

Opus - Uber Disko Fridays featuring guest DJs every week playing house music and dance anthems, 10 p.m.

Palladium - FabuLush Friday featuring DJs Bigboy, Lady Trinity, and Regiel Orocay with MC Tiu, 10 p.m.

Republiq - Soiree Fridays featuring DJs Ace Ramos, Bcal, Euric, Mars Miranda, and Skratchmark on rotation with MC Dash, 10 p.m.

Time - Darren Emerson of Detone and Global Underground, 9 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Saturday, October 15

7th High - Indulgence Saturdays featuring DJs Buzz, Funk Avy, and Ron, 10 p.m.

Excess Superclub - Saturday Xscape, 10 p.m.

Kyss - Saturday Hysteria featuring Styles DJs on rotation with MC Paolo, 9 p.m.

Lounge - Scandalous Saturday featuring DJ/MC Shorty and resident DJ Raffy, 10 p.m.

Manor - Saturday Supreme featuring DJ Buzz, DJ Slick J, DJ Carlo A, DJ Ace Ramos, and guest DJs with MC Bo, 10 p.m.

Palladium - Privilege Saturdays featuring DJs Regiel Orocay, Ralph Roy, and Lady Trinity with MC Sean, 10 p.m.

Republiq - Pure featuring Marc Naval, Martin Pulgar, Chewy Ramos, and guest DJs, 10 p.m.

Robot - Doyobi Saturdays featuring DJ Wreck-One and  Switchtrik, plus guest DJs, 9 p.m.

Monday, October 17

Opus - Industry Mondays hosted by Robby Carmona, 10 p.m.

Robot - Jam Mondays featuring Guji Lorenzana and Janjay Conquilla plus special guests, 10 p.m.

Tuesday, October 18

Opus - Retro Love featuring Boyet Almazan, 10 p.m.

 

For more events, check out SPOT.ph’s calendar.

Tell us your #feels!

Win
Yum
LOL
WTF
0
Total votes
View more stories tagged ""

Read more stories about

Comments

Latest Stories

Load More Stories

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Get the latest updates right in your inbox!