10 Things to Do & Where to Go This Weekend

Philippine Ballet Theatre’s <em>Romeo and Juliet</em>, Kitchen Revolution at Pino, Ambeth Ocampo’s <em>Mukhang Pera! Take Two, and more!</em> Plus, gigs to watch this week.

(SPOT.ph) What’s happening in Manila this weekend? SPOT.ph zeroes in on the events you shouldn’t miss.

Plus, the Magical World of Harry Potter at Shangri-La Plaza, the CCP Choreographer’s Cup, The Artistry of Thanos Adamopoulos, and more! Click for more.

 

THE BAR SCENE THIS WEEK

Friday, July 8

Pupil at Saguijo

19 East - Side A, 9 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Side A and Daughters 5, 8 p.m.

Izakaya - Kamikaze Fridays, 5 p.m.

M Cafe - Got Soul Fridays featuring DJ Kristian Hernandez and guests, 9 p.m.

Saguijo - DigRadio and Revolver Present "David Bowie Night" with Blue Jean Junkies, Hilera, The Purplechickens, The Strangeness, Ely Buendia withThe Diamond Dogs (Nitoy Adriano/The Jerks, Wendell Garcia/Pupil, Micaela Benedicto/Outerhope, Mayo Baluyut/Revenge Avenger, and more), 8 p.m.

The Establishment - Sassy Fridays featuring Version 4.0 and the Kitty Girls, 9:30 p.m.

Saturday, July 9

19 East - Comedy Cartel featuring Alex Calleja and Tim Tayag, 9 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Freestyle, 8 p.m.

Izakaya - Sake to me Baby, 5 p.m.

Saguijo - Beat Bucket Productions with AJKA, Batopik, Doki, Dolores, Hello World, Lathala, Mushtards, and Redlights, 8 p.m.

Sunday, July 10

M Cafe - Sunday Jazz Brunch, 10 a.m.

Monday, July 11

Joey Generoso at The Establishment

19 East - Cinnamon, 9 p.m.

Izakaya - Moshi Moshi Mondays, 5 p.m.

Tuesday, July 12

19 East - Freestyle, 9 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Jimmy Bondoc, 8 p.m.

Izakaya - Live at Izakaya, 5 p.m.

Saguijo - Play4Serve with Imago, Sandwich, and more, 8 p.m.

Wednesday, July 13

19 East - MYMP, 9 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Juris and Main Ava, 8 p.m.

Izakaya - Dojo Wednesday, 5 p.m.

Saguijo - Voodoo Productions and JCI Makati with Blackwater, Lucille, Nota Republic, Shuteyeview, Spaceboys, and Zeroes Over Tokyo, 8 p.m.

The Establishment - Acoustic Wednesdays featuring Sitti and Joey Generoso, 9 p.m.

Thursday, July 14

19 East - Juris, 9 p.m.

Bagaberde Bar and Grill - Fat Session and Six Part Invention, 8 p.m.

Izakaya - Kiss Kiss Bang Bang, 5 p.m.

M Cafe - So What? Thursdays, 10 p.m.

Saguijo - Audio Heavy Productions Present "March of the Maidens!" with Abi Rode, AJKA, Flying Ipis, Game Theory, Neuter Lover (Thailand), Nyctinasty, and more, 8 p.m.

The Establishments - Retro Thursdays featuring Spirit of 67, 8:30 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

 

THE CLUB SCENE THIS WEEK

Friday, July 8

7th High - Heaven Fridays featuring DJs Euric, Paco, Drewl, Buzz, and Switchtrik, 10 p.m.

Amber Ultralounge - Lava Fridays featuring DJ Martin Atayde and Slick Jay, 10 p.m.

Bliss UltraClub - Suppah Fridays featuring DJs Emil, Issa, Richard and MC/ DJ Chinaman, 10 p.m.

Eivissa Superclub - Twisted Fridays featuring DJ Marvin, DJ Jet, and DJ Markie Madness, 10 p.m.

Encore - Playground Fridays featuring DJs Gogo, Badboy Jeff, Dertymyks, Buzz, Jedi, Nix Damn P and Melt, with emcee JP David, 10 p.m.

Fiamma - Fresh Fridays, 10 p.m.

Guilly’s Island - T.G.I.F: Thank Guilly’s It’s Friday featuring DJ Ariel, DJ Pitbull, DJ Kimura, DJ Santi and MC PhatJorge, 10 p.m.

Kyss - Kyss & Tell Fridays featuring DJ Jena and Ray Umali, 10 p.m.

LiMBO - What the Funk Fridays featuring DJ Funk Avy and guest DJs, 10 p.m.

Manor - Jive Fridays featuring DJs Mark Nicosia, Bad Boy Jeff, Ronian Poe, Acid Burn, and MC Paolo on the mic, 10 p.m.

Nu.Vo - Toast of the Town: Champagne Night, 9 p.m.

OPUS - Uber Disko Fridays featuring DJs Matthew Carbonell and Rico Arce, 10 p.m.

Republiq - Soiree Fridays featuring DJ Ace, DJ Bcal, and DJ Mars, 10 p.m.

Robot - Wasabi Boom Fridays featuring DJ Melt and San Diego’s DJ Empathic, 10 p.m.

Saturday, July 9

Amber Ultralounge - Envy Saturdays featuring DJ Chester Canlas and DJ Alex Wong, 10 p.m.

Bliss UltraClub - Blissful Saturdays featuring DJ Chinaman, DJ Lime, DJ Ace Ramos, and DJ Richard. Hosted by Explicit Production, 10 p.m.

Club Bureau - Saturday Night Live featuring DJs Badboy Jeff, CHRISMYK, and McCoy, 10 p.m.

Eivissa - Daring Remix Saturdays featuring DJ Markie Madness, DJ XFactor, and DJ Jet, with MC Matt Montoya on the mic, 10 p.m.

Encore - Sleepless Saturdays featuring DJ Santi, DJ Bad Boy Jeff, and MC Pao, 10 p.m.

Kyss - Saturday Hysteria featuring DJ Skratchmark, 9 p.m.

Manor - Saturday Supreme featuring DJ Buzz, DJ Slick J, DJ Carlo A, DJ Ace Ramos, with MC Bo, 10 p.m.

Republiq - Pure featuring Marc Naval, Martin Pulgar, and Chewy Ramos, 10 p.m.

Robot - Doyobi Saturdays featuring DJ Wreck-One and DJ Badboy Jeff, 9 p.m.

Monday, July 11

Encore - B Mondays, 7 p.m.

Guilly’s - Maniak Mondays featuring DJ Ace Ramos, Bogboi, and MC Bounce, 9 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Nu.Vo - G Mondays: Girls Night featuring DJs Arnel Genterone, John Monreal, and Matthew Carbonell, 9 p.m.

OPUS - Industry Mondays, 10 p.m.

Tuesday, June 12

Nu.Vo - Tuesday Trips featuring DJ hosts, Bombi Balquiedra and Nicky Jurado, 10 p.m.

OPUS - Retro Love featuring Boyet Almazan, 10 p.m.

Wednesday, June 13

Amber Ultralounge - Next Time Wednesdays featuring Artstrong, Joker, and Lenin, 10 p.m.

Bed - Divine Wednesdays, 10 p.m.

Excess Superclub - Spolight Wednesdays featuring DJ Nina and DJ Steal with MC JP David, 10 p.m.

Manor - Wicked Wednesdays featuring DJ Acidburn and DJ Ace Ramos with "Hype Man of the Year," MC Paolo, 10 p.m.

Nu.Vo - RetroGarde Wednesdays featuring DJs Arnel Genterone and Boyet Sison, 10 p.m.

OPUS - Bella featuring Marie Garcia,  Erica Padilla, Monds Aguilera, Jerome Cura, and Travis Monsod, 9:30p.m.

Padrino - Get Whacked featuring DJ Slim and surprise guest DJs, 10 p.m.

Republiq - Wild Wednesdays featuring DJ Mark Nicosia, DJ Euric, and Funk Avy, 10 p.m.

Thursday, June 14

Bed - Thursday Eve, 10 p.m.

Bliss UltraClub - Model’s Closet Thursdays featuring DJ Chinaman,DJ Lime, DJ Ace Ramosm DJ Richard. With guest DJ Ace Ramos, 10 p.m.

LiMBO - Good Stuff Thursdays featuring DJ Alex Wong, DJ Merms Dabu, and Allan B. on video mixing, 10 p.m.

OPUS - Groove Thursdays featuring DJs Gogo and Angelo De Dios, 10 p.m.

Robot - Mixtape Thursdays featuring DJ Cocoy Puyat, 9 p.m.

The Balcony - In the Mix Thursdays featuring R&B, Hiphop, Soul and Motown tunes, 9 p.m.

The Reserve Lounge - Habit Thursdays featuring DJ Mark Nicosia with special guest DJs, 10 p.m.

 

For more events, check outSPOT.ph’s calendar.

Tell us your #feels!

Win
Yum
LOL
WTF
0
Total votes
View more stories tagged ""

Read more stories about

Comments

Latest Stories

Load More Stories

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Get the latest updates right in your inbox!